Kilo kontrolü nasıl olmalı?
02/10/2017
Kışın bağışıklık sisteminizi harekete geçirin!
02/10/2017

Kış aylarında ne içsek?

Kış aylarının geleneksel tatlarından olan boza ve salep en sağlıklı kış içeceklerindendir. Faydaları saymakla bitmez. Yüksek besin değerleri sebebiyle çocuklar, emziren anneler ve kilo almak isteyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği içeceklerdir.

 BOZA

Mayalanma sırasında oluşturduğu laktik asit ile hazmı kolaylaştırıyor ve bağırsak florasını koruyup probiyotik etki gösteriyor. B6 B12 vitamini kalsiyum ve çinkodan zengin bir içecektir. Karbonhidrat ve kalorisi yüksektir. Emziren annelere ve sporculara önerilir. 1 su bardağı boza yaklaşık 250 kaloridir. Haftada 1-2 defa tüketilebilir.

SALEP

Kalsiyum ve fosfor değerleri yüksek faydalı bir içecektir. Mideyi rahatlatır hazmı kolaylaştırır ve tokluk hissi verir. Tarçın ile içildiğinde kan şekerini dengeler ve kabızlığı önler. Bağışıklık sistemini e

Kış aylarının diğer vazgeçilmezi ise bitki çaylarıdır. Hem içimizi ısıtır hem de vücut direncini arttırarak bizi hastalıklardan korur.

ADAÇAYI: Antioksidan özelliği yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip nezle gibi hastalıklara yakalanmamızı önler. Mide de gaz gidericidir, aynı zamanda hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür.

IHLAMUR: Bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini içeren enzimlerden zengindir. Bal ile tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır. Özellikle yemekten sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır.

REZENE: En bilinen özelliği gaz giderici ve hazmı kolaylaştırıcı olmasıdır. Süt arttırıcı olmasından dolayı emziren annelere önerilir.

YEŞİL ÇAY: Japonya ve Çin gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılır. Antioksidan içeriği yüksektir. Kafein içeriği siyah çaya oranla düşüktür. Demlenerek hazırlanır ve demleme esnasında potasyum flor gibi mineraller suya geçer ve metabolizmayı hızlandırır. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

SİYAH ÇAY: Çay yapraklarındaki yeşil ve siyah olmak üzere iki tip çay elde edilmektedir. En çok tüketilen siyah çaydır. Çayın içerisinde bulunan polifenoller (yararlı maddeler ) enzimatik oksidasyona uğrayarak siyah çay elde edilir. Yeşil çaya göre daha fazla kafein ve tanen maddesi içerir. İçerisinde bulunan tanenler demir emilimini engeller. Sağlıklı beslenme kurallarına göre günde 4-5 fincana kadar tüketilebilir.

Aklınızda bulunsun

Sevdiğiniz bir bitki çayının içine;

  • 1 çubuk tarçın
  • 2-3 tane karanfil
  • 1 elmanın kabukları
  • 1/4limon

Ekleyerek kendi içeceğinizi hazırlayabilirsiniz

WhatsApp chat