Zayıflama ile ilgili en çok sorulan sorular

Sağlıklı beslenme
02/10/2017
Menopoz ve beslenme
02/10/2017

Zayıflama ile ilgili en çok sorulan sorular

10 SORU 10 CEVAP!!

  • Aç kalarak kilo vermek sağlıklı mıdır? Değildir. Aç kalarak yapılan zayıflama diyetlerinde kilo kaybı yağsız vücut kitlesi dediğimiz kastan olur. Vücut metabolizmayı yavaşlatır ve yağı yakmak yerine depolama mekanizması geliştirir. Bilinçsiz yapılan diyetlerde kan yapı taşları olan folik asit demir ve B12 vitamini yeterince alınmaz.
  • Kahvaltı yapmadan diyet yapmak doğru mu? 8-12 saatlik açlıktan sonra en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı atlanırsa gün içerisinde kan şekeri düşer ve doyma hissi oluşmaz. Özellikle akşam yemeklerinde çok hızlı ve fazla miktarda yemek yenebilir. Kilo vermek yerine kilo artışı olabilir.
  • Vitamin kilo aldırır mı? Hayır. Kilo aldırmaz. Vitaminler kalori içermezler. Sağlığımızın korunması için gerekli olan besin öğeleridir. Vitamin kullanan kişilerin yemek yeme davranışları değişirse kilo artışı olur.
  • Zayıflama diyeti uygularken su içmeli miyim? evet her bireyin günlük 2-2,5 litre kadar su tüketmesi gerekir. Bu miktar yaz aylarında 3 litreye kadar çıkabilir. Gün içerisinde içilen diğer sıvılar (çay kahve gazlı içecekler )su yerine geçmez. İçilen su az ise idrar rengi koyu yeterli ise idrar rengi açık olur.
  • Asitli yiyecek(limon greyfurt vb.) ve içecekler(soda, limonlu ve sirkeli su vb.) kolay kilo vermeyi sağlar mı? Hayır. Hiçbir yiyecek ve içecek tek başına kilo verdirmez. Yalnız son zamanlarda yapılan araştırmalarda kalsiyum ve C vitamininden zengin besinlerin diğer besinlerle birlikte tüketildiğinde depo yağların yakılmasını hızlandırdığı görülmüştür. Ayrıca sodanın fazla içilmesi yüksek tansiyonu olan kişilerde sakıncalıdır.
  • Karbonhidrat içeren besinleri diyetten çıkararak, bol proteinli besinlerle kilo verebilir miyim? Kilo verebilirsiniz fakat sağlıklı olmaz bol protein tüketmek aynı zamanda doymuş yağ tüketimini de attırır. Kalp hastalıkları ve şeker hastalığına zemin hazırlar Günde 40-50 gram karbonhidrattan daha az tüketmek kanda keton cisimciklerinin oluşmasına neden olur bu da ağızda asetona benzer kokunun oluşmasına yol açar. Yağ kitlesinden kilo vermek istiyorsanız et süt yumurta gibi tam tahıllı ekmek meyve ve sebze grubu besinleri de yeterli şekilde tüketmek gerekir.
  • Gece yatmadan önce yediğimiz yemek kilo aldırır mı? Aldırabilir, bu durum vücudun aldığı kaloriyi enerjiye dönüştürme hızına bağlıdır. Yatmadan 4 saat önceden ana öğünün .(akşam yemeği) ve yatmadan 2 saat önceden de ara öğünü (meyve,süt vb..)tüketilmesi gerekir. Gece geç saatlerde yenilen yemek hem uyku kalitesini etkiler hem de gastrit gibi midede sindirim şikayeti oluşturur.
  • Çok fazla kahve içmek metabolizma hızını arttırır mı? Kahvenin içerisindeki kafein metabolizma hızını arttırıcı etkisi vardır, fakat kahve aynı zamanda uyarıcı bir içecektir. Gün içinde 2 fincan ile sınırlandırılmalıdır. Bazı kişilerde kalp krizi ve taşikardi gibi riskler oluşturur.
  • Zayıflama programı bittikten sonra kilomu nasıl korumalıyım? İstenen hedef kiloya ulaştıktan sonra tekrar eski beslenme alışkanlıklarına dönmemek gerekir. Kilo verme süresi aynı zamanda’ beslenme davranışı değişikliği’ dir. Kilo koruma programı ile bu süre en az 6 ay ortalama 2 yıl olmalıdır. Bu vücudun yeni kiloya adapte olma sürecidir.
  • Menopozda kilo verebilir miyim? Verilebilir. Daha önce hiç kilo sorunu yaşamayan kadınların menopoz döneminde kilo aldığı gözlenmiştir. Hormon düzeyinin değişmesi ve metabolizma hızının azalmasıyla kilo artışı olur. Böyle bir durumda dengeli bir beslenme ve düzenli yürüyüşlerle kilo verilebilir.

AKLINIZDA BULUNSUN

Ceviz: İçerdiği kalsiyum ve fosfor nedeniyle zihnin yorgunluğunu giderir. Kolesterol içermez. Kalp dostudur, bitkisel protein içerir.100 gram ceviz de 14 gram protein vardır. Kolesterol LDL Trigliserit gibi kan yağlarının düşmesinde faydalıdır.

100 gram ceviz yaklaşık 650 kaloridir. Günde 2-3 tane tüketilmesi sağlık için yeterlidir.  Omega -3, B2,B6,E vitamini ve potasyumdan zengindir.

Kayısı: Lif ve potasyum yönünden zengindir. Bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir besindir. Cilt ve görme fonksiyonları için gerekli olan A vitamini içerir. 100 gram kuru kayısı yaklaşık 260 kaloridir. 100 gram taze kayısı 75 kaloridir. Sabahları aç karnına tüketildiğinde kabızlığa olumlu katkısı vardır.

WhatsApp chat